Kiti dermatitai dar vadinami egzogeniniais arba kontaktiniais. Jiems priklauso alerginis kontaktinis dermatitas, iritacinis kontaktinis dermatitas ir fotodermatitas. Dermatitas - tai ūminis epidermio ir dermos uždegimas, kurį sukelia egzogeniniai ir endogeniniai dirgikliai. Kontaktinis alerginis dermatitas – odos uždegimas, kilęs alergeno kontakto vietoje dėl lėtosios alerginės reakcijos. Kontaktinis iritacinis dermatitas – odos uždegimas, sukeltas sąlyčio su medžiaga, žalingai veikiančia epidermio barjerinę funkciją, nedalyvaujant imuniniams mechanizmams. Fotodermatitas – ultravioletinių spindulių sukeltas dermatitas, kilęs dėl lėtosios alerginės reakcijos (fotoalerginis) arba toksinio epidermio pažeidimo (fototoksinis). Dažniausiai dermatitą prasidėti skatina fiziniai ir cheminiai veiksniai: odos trynimas, ant jos patekusios rūgštys ir šarmai. Rečiau odą pažeidžia aukšta temperatūra, šaltis, rentgeno, ultravioletiniai, saulės spinduliai ir augalai (ugniažolė, pastarnokas, dilgėlė, raudonėlis, šilagėlė, vėdrynas). Tai vadinamieji obligatiniai dirgikliai, jie kiekvienam žmogui gali nudeginti odą. Į dirgiklio poveikį oda greitai reaguoja paraudimu ir net pūslėmis. Kiti dirgikliai (chromo, nikelio druskos, gyvsidabris, guma, sintetiniai polimerai, kosmetika, medikamentai, raktažolė, chrizantema, pelargonija ir kiti augalai) yra fakultatyviniai, jie pažeidžia odą ne visiems žmonėms, o tik tiems, kurie yra jautrūs šiems dirgikliams ir kurių organizmas esti sensibilizuotas. Skiriami paprastasis (nealerginės kilmės) dermatitas (dermatitis simplex, dermatitis artificialis) ir alerginis kontaktinis dermatitas (dermatitis contacta allergica).
- Paprastasis ūminis dermatitas prasida po vienkartinio kontakto su stipriu dirgikliu arba po pakartotinio kontakto su vidutinio stiprumo dirgikliu. Lėtinis dermatitas susiformuoja po pakartotinių, ilgiau trunkančių kontaktų su dirgikliu. Dėl to oda sustorėja (apsauginė reakcija), pleiskanoja, kartais ryškiai infiltruojasi, smarkiau ragėja (hiperkeratozė). Dermatito klinika priklauso nuo dirgiklio ypatybių, poveikio trukmės ir atsakomosios organizmo reakcijos. Kai dirgiklis patenka per virškinimo traktą, kvėpavimo takus ar parenteraliai ir pažeidžia odą, toks dermatitas yra alerginis ir vadinamas toksikodermija, arba medikamentiniu dermatitu. Dermatitui būdinga karštis, skausmas, paraudimas ir patinimas (calor, dolor, rubor et tumor). Skiriama dermatito eriteminė, mazgelinė, pūslinė, šlapiavimo ir pleiskanojimo stadijos (panašiai kaip ir egzemos). Tačiau dermatito procesas gali apsiriboti bet kuria stadija. Kartais nuo labai smarkiai veikiančio dirgiklio prasideda audinių nekrozė, atsiranda randų. Būdinga, kad pašalinus dirgiklį, procesas greitai aprimsta, židiniai ima gyti.
iritacinis kontaktinis dermatitas
- Alerginis kontaktinis dermatitas prasideda niežėjimu, o po 12-24 valandų atsiranda nedidelė vietinė odos raudonė (eritema), kuri po 1-2 dienų praeina. Intensyvesnė odos reakcija pasireiškia mazgeliais, pūslelėmis, erozijomis, šlapiavimu, šašais ne tik kontakto vietoje, bet ir kituose odos plotuose. Židiniai gyja be randų, retai lieka ir odos pigmentacija . Dermatito intensyvumas priklauso nuo šių veiksnių: 1) odos jautrumo, 2) proceso lokalizacijos, 3) dirgiklio koncentracijos ir veikimo trukmės, 4) kitų dirgiklių poveikio (dirgiklių suma), 5) papildomų veiksnių (odos sausumo, riebumo, tvarsčių ir kt.). Galima monovalentinė (vienam dirgikliui), polivalentinė (keletui dirgiklių) ir kryžminė (įvairioms panašios cheminės sudėties medžiagoms, pvz., turinčioms paragrupę sulfanilamidams ir novokainui) sensibilizacija. Alerginis dermatitas nuo įvairių dervų pasireiškia raudone ir ryškia edema. Urzolis, terpentinas sukelia eriteminius-pūslinius bėrimus. Neretai židiniai šlapiuoja, niežti, prasideda odos lichenifikacija. Profesiniams pažeidimams, sukeltiems cemento, chromo ar nikelio, būdinga mažos šlapiuojančios ir intensyviai niežtinčios pūslelės. Toks dermatitas gali būti ūminis, poūmis ir lėtinis. Ūminiam procesui būdinga eritema, mažos pūslelės, edema, pūslės. Poūmis procesas odą pažeidžia taip pat, tik ne taip intensyviai, o lėtiniam uždegimui būdingas polimorfiškas vaizdas, be ryškių uždegimo ribų, su toliau už kontakto vietos pažeista oda. Kai dirgiklio patenka į organizmo vidų (per burną, kvėpavimo takus ar parenterališkai), procesas suintensyvėja, generalizuojasi.