Seborėja (seborrhoea; lotinų k. sebum riebalai + graikų k. rhoia ištekėjimas) — patologinė odos būklė, susidaranti dėl riebalinių liaukų sekrecijos ir normalios odos riebalų sudėties pokyčių. Priklausomai nuo šių pokyčių susilpnėjimo ar paūmėjimo seborėja skirstoma į riebiąją ir sausąją. Pasireiškus vieno ar kito tipo seborėjai atsiranda ypatingai daug pleiskanų ir labai stiprus niežulis.
Riebioji seborėja: Kai suragėjusios plokštelės (pleiskanos – baltos ar geltonos) nuo odos paviršiaus nenubyra, vystosi riebioji seborėja. Šis susirgimas pasireiškia riebalinių liaukų dydžio ir išskyrimo padidėjimu, tai dažnai susyją su androgenų lygio padidėjimu organizme lytinio brendimo metu. Tuomet pakinta odos riebalų sudėtis, tai skatina riebalų sterilizavimo savybių sumažėjimą ir geresnių sąlygų patogeninių mikroorganizmų plitimui bei odos pažeidimų atsiradimui. Esant riebiajai seborėjai oda yra riebaluota, pleiskanų žvyneliai sulimpa, sudarant plaukuose pilkšvai-gelsvus lopinėlius, byra nuo plaukų ant pečių, suteikiant drabužiams netvarkingą išvaizdą. Plaukai gana greitai, dažniausia jau antrą-trečią dieną po plaukų trinkimo susiriebinta, pradeda blizgėti, netvarkingai atrodo, net sulimpa į riebias sruogas. Susidarę riebūs suragėjusios odos žvyneliai labai lengvai nusilupa nagu. Palaipsniui didėja plaukų slinkimas, nes sutrinka plauko folikulo medžiagų apykaitos procesai, sulėtėja ir pablogėja plauko augimas, sutrinka plaukų kaitos ciklas. Toks plaukų slinkimas gali labai greitai baigtis reikšmingu nuplikimu, kartais tam pakanka 3-jų arba 5-ių metų. Tokiu atveju atkurti plaukus dažniausia tampa neįmanomu. Estetiniais sumetimais susirgę riebiąja seborėja pradeda dažniau trinkti plaukus, tačiau tai neduoda jokio efekto, nes plaukai vėl labai greit susiriebinta. Be to, padažnėjęs plaukų trinkimas provokuoja ir skatina dar didesnį riebalų išsiskyrimą ir plaukai, kaip taisyklė, dar greičiau susipurvina. Kartais riebios seborėjos priežastis gludi mielių grybelio paveiktoje odoje, kuris „apsigyveno“ riebalinės liaukos sekrete, tada niežulis ir odos riebumas bei pleiskanos gali būti šio grybelio suaktyvėjimo rezultatas.
Esant riebiajai seborėjai odos žvyneliai atsiskiria ir susimaišo su riebalinių liaukų sekretu ir tiesiog prilimpa prie odos. Jeigu nuvalant tokias pleiskanas nuo odos pasirodo kraujas, reikia būtinai kreiptis pas dermatologą. Jokiu būdu nenaudoti karštą vandenį plaunant plaukus ir pleiskanotą galvos odą. Be išorinio gydymo bet kuriuo atveju, seborėją reikia gydyti komplekse su maitinimo pakeikimu. Maistas turi būti praturtintas vitaminais (ypač vitaminais A ir B), reikia vengti riebaus, aštraus ir konservuoto maisto patiekalų. Reikia vengti be saiko naudoti kosmetines priemones (pavyzdžiui, riebius kremus ir tepalus; plaukų dažus). Yra patartinas pasivaikščiojimas gryname ore, trumpalaikės saulės vonios, maudynės jūroje.
Sausoji seborėja išsivysto kai riebalinė sekrecija yra nepakankama. Natūralaus riebalinio plaukų sluoksnio nebuvimas pasireiškia tuo, kad plaukai atrodo blankūs, bespalviai, negyvi ir jautrūs, neblizga, ant nepakitusios galvos odos paviršiaus susidaro purvinai pilkšvo atspalvio žvyneliai, oda atrodo plona ir lyg būtų padengta dulkių sluoksniu. Po šių žvynelių pašalinimo ypatingai susilpninta oda apsinuogina ir vėl atsiranda tokie pat žvyneliai. Šukuojant plaukus šukomis oda sudirginama ir lys sušlampa, sudirginimo vietose išdžiuvus odai atsiranda ištisinė masyvi gelsvo atspalvio žievė. Galvos odą niežti, atsiranda labai daug mažų baltai gelsvų odos žvynelių plaukuose, jeigu jų ypač daug, pleiskanos tiesiog byra ant pečių. Dažniausia tai būna dėl odos vangumo, sulėtėjus kraujotakai, nusilpus nervų stimuliavimui, dėl neracionalaus maitinimosi, esant emocinėms ir hormonų veiklos sutrikimams ir nesilaikant elementarios higienos taisyklių. Rekomenduotina dažniau plauti plaukus švelniais šampūnais, reguliariai masažuoti galvos odą, kasdien naudoti antiseptinius losjonus ar specialius preparatus galvos odos būklės pagerinimui.
Abiejų formų seborėja gali turėti infekcinį pagrindą ir gali persiduoti per tų pačių šepečių ar šukų bei kitų daiktų naudojimą kitam žmogui. Reiktų laikytis elementarių higienos taisyklių, laiku valyti ir dezinfekuoti priežiūros apyvokos reikmenys bei naudoti juos tik nuosavų plaukų ir odos priežiūrai.
Jeigu pleiskanos yra grybelinio pagrindo, tai pleiskanojimas vystosi labai greitai, grybelis pažeidžia visą galvos odą. Šis susirgimas vadinasi mielių seborėja ir yra užkrečiamas, charakterizuojasi tuo, kad pleiskanų yra ypatingai daug visame galvos odos paviršiuje.
Siekiant išgydyti seborėją ir pašalinti pleiskanas vien kosmetiniais preparatais neįmanoma, kadangi seborėja sukelia įvairių faktorių visumą. Reikia atlikti plaukų diagnostiką, išanalizuoti plaukų ir odos būklės pakitimų priežastis, tik po to galima numatyti individualaus gydymo ir racionalaus kosmetinių priežiūros preparatų programos naudojimą. Seborėjos gydymas yra labai ilgas procesas. Gydant šį susirgimą reikia išsiaiškinti endokrininės sistemos, skrandžio ir virškinamojo trakto patologijas, chroniškos infekcijos židinių, nervų sistemos sutrikimą, nes psichologinės problemos ir stresai gali dar labiau sukomplikuoti susirgimo eigą. Seborėja gydyti dažniausiai skiriami polivitaminai ir antiandrogeniniai preparatai. Reikia būtinai atkreipti dėmesį į mitybos įvairinimą, sumažinti riebaus maisto produktų vartojimą. Esant riebiai ar sausai seborėjai plaukai labai greitai pradeda plonėti ir slinkti, deja, kai laiku nesusirūpinama šiais susirgimais gali prasidėti nepagydomas nuplikimas.